Master Builders has two main committees, the Housing Sector Committee and the Construction Sector Committee made up of 10-14 Master Builders members, up to 50 per cent from Greater Brisbane and up to 50 per cent subcontractors. These committees are responsible for providing recommendations on policy and industry-wide issues, such as proposed or recommended changes to laws, codes and regulations.

Policy subcommittees are made up of 10-14 Master Builders members and up to 50 per cent subcontractors These subcommittees deal with specific policy areas, such as Industrial Relations, Contracts, Health & Safety, Environment and Renovation & Technical.

Committee members 2019-2022

Construction

Jeffrey Bedsor, Simon Betteridge, Drew Brockhurst, Sean Evans, Robin Fardoulys, Tony Froio, Simon Hawkins, Brett Johnston, Steve Marais, Andrew Murchie, Mark Norris, David Redding, Mark Spry (Chair), Bradley Watts

Convenor: Paul Bidwell

Housing

Anthony Allen, Geoff Baguley, Pauline Barton, David Dakin, Donald Dixon, Ben Garland, Stephen Havas (Chair), Lionel Kershaw, John Mahlouzarides, Lev Mizikovsky, Craig Sawford, Angela Scott, Shane Summers, Jesse Zielke

Convenor: Paul Bidwell

Industrial relations

Arturo Masci, Adrian Provost, Brad Nairn, Mark Palmer, Greg Muir, Steve Jenkins. Lawrie Turner, Mark Plummer, Michael Halpin, Michael Vicenzino, Neile Rosenlund, Paul McDougall,Trent Smith.

Convenor: Emma Kirkby

Contracts

Courtney Burns, Maddalena Gabrielli, Brad Garlick, Neil Harris, Alex Hayes, Nick Herron, Michael Johnson, Stephen Keune, Peter Lincoln, Braid Nairn, Liam O'Rourke (Chair), Michael Roszka, Angela Scott, Andrew Sneddon

Convenor: Tracey Wood

Health & safety

Ryan Alexiou, Jimmy Anderson, Peter Bouras, Andrew Campbell, Micheal Dawson, Daniel Dunne (Chair), Damian Hegarty, Danny O'Reilly, Martin O'Sullivan, Mark Philippi, Tom Raggatt, Robert Thiess, Luke Whippy, Ralph Wilson

Convenor: Melanie Dawson

Environment

Michael Baker, Ashleigh Botha, Peter Bouras, Kristina Kucan, James Nelson, Michelle Oliver, Lawrie Turner

Convenor: Melanie Dawson

Renovation & technical

Paul Baldwin, Luke Beatty, Craig Brown, Don Dixon (Chair), Andrew Golle, Chris Munro, Brad Nicholls, Steven Nousala, Robert Paterson, Steve Reardon, Ben Semple, Craig Stuart, Daniel Tooth, Darren Wagner

Convenor: Tony Mitchell

Committee members 2016-2019

Construction

M. Spry (Chair), D. Brockhurst, R. McDonald, G. Dunnett, G. Quinn, J. Bedsor, M, Norris, S. Hawkins, T. Orazio, A. Murchie, B. Johnston, C. Matthews, G. Rashleigh, T. Froio, Y. Pengilly, P. Barrie

Convenor: P. Bidwell

Housing

R. Hogno (Chair), A. Williams, B. Garland, C. Sawford, P Barton, S. Havas, S. Cedergren, B. Green, D. Dixon, J. Zielke, J. Wilkinson, L. Mizikovsky, R. Burns, S. Summers, G. Raine, J. Mahlouzarides, K. Ogilvie.

Convenor: P. Bidwell

Industrial relations

K. Augustine (Chair), B. Nairn, M. Halpin, T. Smith, G. Muir, M. Vicenzino, J. Russ, M. Plummer, A. Prevost, P. McDougall, P. Bickham, J. McGrath, J. Holloway, L. Turner

Convenor: M. Belfield

Contracts

S. Reynolds (Chair), P. Lincoln, C. McBurnie, C. Woolnough, N. Herron, B. Nairn, S. Keune, R. Ayling, M, Roszka, M. Johnson, C. Burns, A. Sneddon, N. Harris, J. McCormack, A. Scott

Convenor: T. Wood

Health & safety

D. Dunne (Chair), R. Willson, J. McPherson, M. Palmer, M. Dawson, R. Thiess, A. Campbell, J. Simpkin, R. Alexiou, T. Raggatt, J. Gilbert, D. Corness, S. Kind, M. Cole, L, Whippy, T. Smith, J. Holloway

Convenor: M. Roberts

Environment

J. Nelson (Chair), M. Oliver, R. Grimston, M. Cole, R. Leeson, J. Holloway, A. Price, G. Forbes, T. Trinch, A. Botha

Convenor: M. Roberts

Renovation & technical

D. Wagner (Chair), RM. Paterson, D. McMullan, A. Williams, M, Porter, S. Nousala, B. Cover, S. Cedergren, B. Nicholls, C. Stuart, D. Dixon, S. Kind

Convenor: T. Mitchell

Major Sponsors

BUSSQ Bluescope QLeave Bluescope